skip to Main Content
Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar Kelime Nedir?

Bilgisayarlar makine olmalarından dolayı bizim gibi düşünüp hareket edemezler ve aranan bilgilere ancak sizi anahtar kelimeler yani, Keywordsler ulaştırabilir.

Arama motorlarında big boss yani büyük patron Anahtar Kelimelerdir. Bilgisayarlar bizler gibi düşünemediklerinden dolayı, aradıklarınıza ulaşabilmeniz için kelimelerden yararlanırlır. Bütün bu kelimelerin hepsini Anahtar Kelime olarak sınıflandırabiliriz. Ulaşmak istediğiniz bilgileri sınıflandırarak ararsanız istediğiniz sonuca daha çabuk ulaşabilirsiniz. Örnek verecek olursak; İstanbul Mecidiyeköy’deki reklam ajansları” yazdığınızda arama motorundaki Anahtar Kelimeler belli süzgeçlerden hızlıca geçerek sizin istedğiniz bilgilere göre sıralanacaktır.

Anahtar Kelimeleri Nerelerde Kullanıyoruz?

Anahtar Kelimeleri internette birçok yerde kullanabilmekteyiz.

  • İçerik Reklamlarında Anahtar Kelime Kullanılması
  • Web sitelerinde Anahtar Kelime Kullanılması
  • Makale İçerisinde Anahtar Kelime Kullanılması
  • SEM’de (Arama Motoru Pazarlamasında) Anahtar Kelime
  • SEO’da (Search Engine Optimization) Anahtar Kelime

İçerik Reklamlarında Kullanılması : Ziyaret edilen sitelerdeki sayfalarda çıkan reklamlar, başka eklentiler belirtilmemişse eğer, içerik içinde geçen Anahtar Kelimelere göre belirlenir.

Web sitelerinde Kullanılması :Web siteleride arama sonuçlarını yansıtırken Anahtar Kelimelerden yararlanırlar.Mesela, bir video veya haber arıyorsanız arama motoruna aramış olduğunuz konu hakkındaki kelimeleri girerek istediğiniz bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz.

Makale İçerisinde Kullanılması :Bilimsel, haber vs. amaçlı yazılmış içeriklerin alaka düzeyini belirlemekte anahtar kelimeler kullanılır. Böylece içerikler arası semantik karşılaştırma yapabilmektedir.

SEM’de (Arama Motoru Pazarlamasında): Doğal sonuçların hemen üst tarafında, yan tarafında, arama motoru pazarlama ürünü (Google Adwords, Yandex.Direct vs.) olan reklamlar bulunmaktadır.Bu reklamlar tıpkı doğal arama sonuçlarında olduğu gibi anahtar kelimeye dayalı olarak sunulmaktadır.

SEO’da (Search Engine Optimization)

Arama motorları ziyaretçilerine arama sonuçlarındaki en alakalı sonuçları sunabilmek için anahtar kelimelerden faydalanırlar. Web sayfalarının sıralanmasında karmaşık matematiksel formüllerin oluşturabilmesi için anahtar sözcüklere ihtiyaç vardır. Bu sayede sonuç sayfaları sıralanırken anahtar sözcükler arama motoru optimizasyonunda büyük önem arz etmektedir. Web yöneticileri (webmaster)sitelerini hazırlarken, anahtar kelime araçlarını kullanabilirler.

Keywords Nasıl Seçilir?

Herhangi bir konu başlığından istediğiniz şekilde Anahtar kelime üretebilirsiniz.Ancak seçmiş olduğunuz kelime herkes tarafından araştırılan bir kelime olmalı ki yazmış olduğunuz makalenizin sitenize bir faydası dokunsun.

Sadece araştırılmasıda yeterli olmayacaktır.Ne kadar çok araştırıldığıda aynı oranda önem taşımaktadır.Unutmayın ki! Sayfa başlığı, Anahtar Kelimeniz ve yazı içeriğiniz birbirleriyle alakasız olmamalıdır.

Eğer profesyonel bir yardımcı istiyorsanız Google Adwords Anahtar Kelime Aracından da faydalanabilirsiniz.

Back To Top
×Close search
Ara