skip to Main Content

Backlink Nasıl Yapılır?

Backlink Nasıl Yapılır? Backlink bir siteden tanıtım yazısı yayınlatmanız, footer kısmına metin şeklinde link eklemeniz, banner görseline link eklemeniz, bloglarınızdaki yazılara yorum yazarak web sayfanızı eklemeniz şeklinde yapılabilir. Bu şekilde alacağınız backlink kaynaklarının kimi kaliteli kimi spam olarak derecelendirilir.

Backlink eklediğiniz yerlerin gelecekte spam olmayacak siteler veya sayfalar olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun sebebi ise Google arama motorunun sürekli algorima değişikliği ve güncelleme yapmasıdır. İlerleyen dönemlerde web sayfalarınızın ceza almamasını istiyorsanız kesinlikle ve kesinlikle kaliteli backlink kaynaklarından backlink alımı yapmalısınız.

Şu an nasıl Backlink kaynaklarına sahip olmalıyım? Diyorsanız yapılacak işleri maddelerle açıklayalım ;

– Kesinlikle kısa sürede silinecek yerlerden bağlantı almayınız ya da eklemeyiniz. Almış olduğunuz bağlantıları uzun süreli kalıcı olmalıdır.

– Sosyal medya sitelerinde web sitenizi paylaşacak kaynak elde ediniz.

– Kaliteli blog sitelerinde web sitenizin tanıtımlarını yapınız.

– Web sitenizde yarışmalar düzenleyip bu yarışmaları çeşitli platformlarda duyurarak bağlantı elde ediniz.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz konulara dikkat ederseniz dış reklam ve kaynak konusunda başarılı olursunuz. Bu başarı ile Google ve diğer arama motorlarında web sitenizin geleceğinin temellerini de atmış olursunuz.

Web sitelerimiz için bağlantı almak domain otoritemizin artmasına sebep olur. Domain otoritesinin artması da arama motorlarında daha iyi konumlarda daha hızlı yer almamızı sağlar. Bu yazımızda sizlere backlink ne demek konu başlığı hakkında bilgiler aktardık.

Backlink, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu, anasayfasında veya herhangi bir sayfasında bannerinin veya text linkinin bulunması durumunda Pagerank değerinin yükselmesi için önemli olan bir link sistemidir.

Bir web sitesi herhangi başka bir siteye eklendiği zaman Google ve diğer arama motorlarında“link:www.siteadi.com” şeklinde aratıldığında çıkan siteler, o aratılan web sitesine backlink vermiş demektir. Site ile alakalı linkler PageRank artışına katkı sağlar.

Arama motorlarının ise birinci mantığı, bir siteden başka bir siteye link veriyorsa demek ki bu site iyi bir sitedir, kötü olan bir siteye kimse link veya reklam vermek istemez. Backlink sitenin PageRank’ının yükselmesinde en etkili araçtır.

Ancak Pr’ı ( PageRank ) yüksek olan sitelerden link almak daha faydalıdır. Örneğin Pr 0 olan sitelerden 100 linkiniz olacağına Pr 4 olan siteden 1 link almak daha iyidir. Backlink almanın faydaları olduğu gibi backlink vermenin zararları da vardır. Sitemizdeki link çıkışı (yabancı) ne kadar az ise SEO (Search Engine Optimization, Arama Motoru Optimizasyonu) açısından o kadar iyi olacaktır. Ayrıca pornografik, warez sitelere backlink verirseniz arama motorları o siteler sizin yüzünüzden yükseldiği için sizi de cezalandıracaktır.

Backlink’in sitenize faydalı olabilmesi için backlink veren sitenin en az sizin sitenize göre C Class ip kullanıyor olması gerekli. (Mesela sizin sitenizin ip adresi 1.1.1.1 diğer sitenin en az 1.1.2.3 olması gerekli) Bu arama motorlarının kendi sitemize backlink vererek onları yükseltmemizi önlemek için yapılan bir sistemdir ancak günümüzde genellikle küçük sitelerde shared hosting (paylaşımlı hosting) kullanıldığından bazen kendinizin olmayan bir siteden bile backlink aldığınızda bu sorunu yaşayabilirsiniz. Ayrıca backlink aldığınız site sizin sitenizle aynı kategoride ise size çok daha fazla faydası olacağını hatırlatalım.

 Backlink Çeşitleri :

* Sosyal İmleme

Pligg ve Dugg gibi web sitelerine yapılan link paylaşımlarının hepsine verilen çalışmalardır.

* Dizin

Bazı sitelerin sıralanması ve amaçlarına göre kategoriler oluşturan web siteleridir.

* Forum Tanıtımı

Forum sitelerine, web sitelerinin makale tanıtımı şeklinde yayımlanmasıdır. Forumlardaki profil alanlarında imza veya site adresi olduğundan bazı kişiler imzasına site adresini ekliyor ve birkaç yorum ile backlink kazanıyor. Bu sebeple günümüzde forumlarda çok sayıda link çıkışı olduğundan forumlardan gelen backlinklerin değeri azalmış bulunmaktadır.

* Wikipedia Tanıtım

Wiki tabanlı genelde Media Wiki alt yapısı kullanan web sitelerine yapılan makale paylaşımına verilen isimdir.

* İwebtool Backlink

Google‘ ın çok sevdiği dizinlerden olup, en eski dizin projelerindendir. Belirli ücret karşılığından yapılmaktadır.

* Dmoz Backlink

Google’ın belki de en çok önem verdiği backlink sitesidir. Sitenizi eklemek pek kolay değildir genelde belirli bir kategoride yoğunlaşmış ve o kategoride lider siteler eklenir. Sitenizi eklemek için dmoz.org adresinden başvuru yapabilirsiniz. Başvurular gönüllü editörler tarafından değerlendirilmekte ve yeterli bulunursa söz konusu kategoriye eklenmektedir. Sitenizi eklemek için başvuru yapabileceğiniz gibi editör olmak için de başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca şunu da eklemek gerek günümüzde ücretli %100 garantilidmoz backlink satılmakta ve alakasız kategorilerdeki site linkleri eklenmektedir.

* Footer Link Çıkışı

Farklı sitelerden siteniz için link alma işlemidir.Ayrıca sitelere eklenen görsel reklamlar da backlink sayılmaktadır. Ancak sitenizi Google’da yükseltmek istiyorsanız footera backlink almanız yeterli olacaktır.

Back To Top
×Close search
Ara