skip to Main Content

Branding Nedir?

Yeni girişiminiz için isim bulmak, atacağınız en önemli adımlardan biri olacaktır. Şirketlerin, firmaların firmanız veya markanız için belirlenecek olan isimi bundan sonra herkesin sizi o şekilde tanımasına ve anmasına neden olacaktır. İşte bu çalışmanın adına “Branding” adı verilmektedir.

Yeni firma isim bulma eskisi kadar kolay değil.Yeni bulacağınız isim varsa Websiteniz ve Kurumsal kimliğinizle de uyumlu olması gerekir.

İnternet kullanımının daha da yaygınlaşmasıyla birlikte firma isminizin domaininiz ile bağdaşması yani aynı olması gerekmektedir.

Örneğin;Firma ismi sendebulunsun ise Websitenizin ismi nasılaldın.com vb. olamaz.Sendebulunsun.com gibi aynı uzantılara sahip olması gerekiyor.

Bu sebepten Branding yaparken yani isim araştırırken domain sorgulatmanız gerekmektedir. Websitelerinin zorunlu olmasıdan veya internetten satışların çok yapılmasından dolayı kısa karekterli ve anlamlı domain bulmak nerdeyse imkansız hale gelmiştir.Onun için bulmuş olduğunuz domain isimlerini alınmış mı? Alınmamış mı? Bakın…

Girişimciler için isim bulma yöntemleri şu şekilde özetlenebilir.

Firma İsim Bulma Teknikleri Nelerdir?

  • Telaffuza dikkat
  • İlham gelmeli
  • İsminizin bir hikayesi olsun
  • Kişiselleştirin
  • Çok nesnel olmayın
  • Sevdiğinizden emin olun

 Lexicon Branding tarafından yapılan araştırmaya göre, hecelerin ve seslerin marka üzerindeki etkileri oldukça fazlaymış.Araştırmalara göre her ses insan beyninde duygusal bir anlam taşımaktaymış.Lexicon Branding Dil direktörü Will Leben bazı harfleri ve çağrıştırdıklarını şöyle analiz etmiştir :

Güvenilir : Araştırmada inceleme altına alınan Strawberry markası hecelere bölündüğünde “straw “ yavaş bir hece markanın devamı olan “berry “ ise iyi konumlandırılmıştır.Sonuçlara göre insanların “b” harfini güvenilir bulduğudur.Tüm hecelerin birleşmesiyle markayı daha güçlü gösteriyormuş.

Aktif : Tyco’da olduğu gibi t ve k seslerinin bir arada kullanılması insanlara aktifliği ve şiddeti çağrıştırmaktadır.İsimlerin uzun hecelerle birleşmesi ismin üzerinde koyu bir sesin kalmasına neden olmakta. Kolay hece yapısı insanlar üstünde anlamlı bir his uyandırmıyor.Ama yapılan iş hakkında insanlara bilgi veriyor.

Düzgün : Enron’da olduğu gibi iki hecenin de sessiz harf ile bitmesi, ismin söylenirken rahat duyulmasına ve daha az boşluğun yer almasına neden oluyor.N’lerin her iki hecenin sonunda tekrar edilmesi daha düzgün bir his uyandırmaktadır.

P,Z VE K Harflerinin Cesurluğu : Prozac tüm dünyanın bildiği bir ilaç firmasıdır.Burada da P, Z ve C (K) Harflerinin vuruculuğu,cesurluğu ve aktifliği ortaya çıkmıştır.

Kolay Anlaşılabilen : Zolzoft markası incelendiğinde “ zo “ hecesinin Yunanca’da hayat anlamına geldiği görülüyor.Marka isminin Z veya FT ile bitmesi az görülmesine rağmen markanın insanlar tarafından hemen algılanmasına neden oluyor.

Sözün kısası bir harfin bile anlamı olmalı ki sizin bulduğunuz ismi markaya dönüştürsün.

 

Back To Top
×Close search
Ara