skip to Main Content
Cpanel Nedir?

Cpanel Nedir?

Cpanel (Control Panel) Linux sunucularda hosting müşterilerinin, webmasterların işlemlerini görsel ve interaktif olarak yapmalarına olanak sağlayan, popüler, lisans gerektiren bir web hosting yazılımıdır. cPanel sayesinde hosting hesabınızın yönetim işlemlerini birçok fonksiyon kullanarak tek tıklama ile gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Esnek ve basit kullanımı sayesinde cPanel ile web sitenizin birçok ayarını yapabilmeniz mümkün olacaktır. Cpanel hosting yönetim programı olarak en çok tercih edilen programlardan sadece bir tanesidir. Bunun en büyük nedeni kullanımının kolay olmasıdır. Cpanel ile email adresi oluşturma, veritabanı oluşturma, web site dosyalarının yönetimi, ftp hesabı oluşturma ve ftp hesap ayarları gibi web sitemizin birçok temel ayarını yapabilirsiniz.

Cpanel’in rakipleri günümüzde Plesk, Direct Admin, Vdeck gibi site yönetim panelleridir. Bunlar içerisinde Cpanel’i en çok zorlayan ve piyasa hacmini daraltan Plesk’tir. Ancak Cpanel’in kurulum ve güncelleme kolaylığı çoğu sistem yöneticisini Cpanel’e yöneltmiştir. Plesk her ne kadar Cpanel kadar iyi bir kontrol paneli olsa da Linux işletim sistemiyle en iyi dans eden, onunla en uyumlu olan kontrol paneli Cpanel olarak kabul edilmektedir. En yakın rakibinden bu farklarla ayrılan Cpanel, hızı, kullanım kolaylığı, kurulum ve güncellemelerinin kolay/otomatik olması, stabilitesi gibi özelliklerle ön plana çıkmaktadır.

Back To Top
×Close search
Ara