skip to Main Content

E-Ticaret Sitelerinin Reklam ve Tanıtımı

E-Ticaret sitesi kavramı günümüzde her geçen gün firmaların atılım yapması ile çok daha hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya devam ediyor. Ancak E-Ticaret sitesini açınca hemen ticaret yapamıyorsunuz maalesef. Çünkü insanların sizden alış-veriş yapabilmesi için sizi ve ürünlerinizi bilmesi gerekir. Aksi takdirde tanıdıklarınız dışında kimseye satış yapamazsınız. Sipariş almanız ve istediğiniz satış hedefine ulaşmanız için E-Ticaret Sitelerinin Reklam ve Tanıtımı hakkında bilgi edinmeniz veya bilen kişilerden yardım almanız gerekir.

E-Ticaret Siteleri reklamlarını  iki ayrı yöntemle yapabilirler.

  • E-Ticaret Siteleri için Ücretsiz Reklam Alanları
  • E-Ticaret Siteleri için Ücretli   Reklam Alanları

Ücretsiz reklam olarak  en etkili yöntemlerden biri ise Seo dur. Arama motorlarında üst sıralarda yer almadığınız sürece başarılı sonuçlar elde etmeniz mükün olamayacaktır. Seo’da başarı sağlayamadıysanız eğer, diğer Sosyal medya optimizasyonu  ( SMO ), bloglar, tanıtım yazıları, ürün yorumları, formlar olmak üzere çalışmalardan faydalanabilirsiniz.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu )

Bu çalışma arama motorlarının belirlediği algoritmalar doğrultusunda yapılan seçilen bir anahtar kelime ile  sizi üst sıralara çıkaracak çalışmalardır.

SMO ( Sosyal Medya Optimizasyonu )

Sitenize eklemiş olduğunuz ürünlerin, haberlerin ve tüm bunlarla birlikte yaptığınız tüm kampanya ve çalışmaların hep birlikte sosyal paylaşım siteleri olan facebook, twitter, instagram vs. gibi sitelerin sayfalarında ürün paylaşımları yapabilirsiniz.

Blog

Ürünlerinizi sitenize eklediğinizde arama yapan kullanıcıları sitenize çekmeniz mümkün. Çünkü Google ve diğer arama motorlarından sitenize botlar gönderilip, arama dizinlerine eklemeler yapılacaktır. Seo için yaptığınız çalışmalar sizin sıralamadaki yerinize değişiklikler yaşamanıza neden olacaktır. Örneğin;düzenli olarak hergün sitenize makale ekliyorsunuz. Yazdığınız bu makalelerin ürün ve ürün özellikleri hakkındaki bilgileri içeriyor ise bu makaleler sayesinde size ulaşmak isteyen kullanıcılara ulaşabilir ve böylelikle ücretsiz reklam alanı da oluşturmuş olursunuz.

Tanıtım Yazıları

Tanıtım yazıları sitenize başka siteler tarafından referans verilmesi demektir. Bu referans çalışmaları ne kadar çok olur ise arama motorları tarafından siz gösterilecek ilgide o kadar çok olacaktır. Sitenizde faal olan başka sitelerin tanıtılmasını sağlayabilirsiniz.

Ürün Yorumları

Ürün yorumlarında iyi veya kötü olarak ne kadar yorum yapılırsa, arama motorları ve kullanıcıların gözünde bir o kadar da değerli olacaktır. Nedeni ise, kullanıcıların sayfada kalma süreleri artacak ve ürüne yorum yaptıkça doğal içerik eklenerek güncel kalmasını sağlayacaktır.

Forumlar

Forumlar E-Ticaret sitenizin reklamlarını rahatlıkla yapabileceğiniz büyük platformlardır. Forumlardan alacağınız özel üyelikler ve buralara sunmuş olacağınız katkılar sayesinde kendi reklamınızıda kismi olarak yapmanıza izin verecektir. Arama motorlarından bu forum sitelerine rahatça ulaşabilir haklarında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

E-Ticaret Siteleri için Ücretli   Reklam Alanları

E-Ticaret sitenize belirli reklam bütçeleri ayırarak ücretli reklamlar alabilirsiniz. Google Adwords, Youtube ve Facebook reklamları bu reklam alanlarından en etkilileridir.

Diğer sitelerden alacağınız reklamlar sektörünüzle uyumlu ve yüksek hitli olan sitelerden alınabilecek olan reklamlardır. Ödemeleri aylık veya satışlar üzerinden alınacak komisyonlar ile yapılabilmektedir.

“ Görsele dayalı reklam çalışmaları mutkala yapılmalı. “

İnternetten satış yapan E-Ticaret siteleri için özellikle televizyon ekranlarında çıkan  reklamlardan dolayı çok daha ilgi çekici bir hale gelmesi sağlanmıştır.

Örnek olarak; N11.com , Hepsiburada.com ve son olarak yeni çıkan Tozlu.com bu şekilde internetten alış veriş yapacak kişilerin ilgisini çekmeyi başarmış sitelerdir.

E-Ticaret sitenizde çeşitli kampanyalar yaparak satışlarınız artmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çünkü kullanıcılar internette araştırma yaparken en uygun fiyatlı ürünleri ararlar ve birbirine yakın fiyatlar varsa ya en çok beğendiklerini alırlar yada kampanya yapılmış ürünü tercih ederler.

Bu saymış olduğumuz çalışmalar ile hem sitenizin popüleritesi artar hemde satışalarınız yükselir.

 

Back To Top
×Close search
Ara