skip to Main Content

Hummingbird Algoritması

Google’ın Hummingbird Algoritmasının Panda ve Penguin güncellemelerinden biraz daha farklı bir şekilde ele almak gerekiyor. Çünkü bu kez duyurulan bir güncelleme değil, çok daha geniş kapsamlı bir algoritama değişimi. Buna benzer en büyük değişim yaklaşık 3 yıl önce Caffeine ile gerçekleşmişti.

Hummingbird Algoritması, Seo Algoritmaları içerisinde yer almakta olup farklı bir yapıya sahiptir. Panda ve Penguin büyük oranda eski algoritma üzerinde meydana gelen gelişmelerden oluşurken, Hummingbird’ün eski algoritmanın daha ufak bir kısmını koruyarak, önemli bir kısmını değiştirmiş olması sadece kullanıcılar için değil, web sitesi sahipleri içinde son derece önemli bir konu olmaktadır.

Ancak dünyada  en çok tercih edilen ve en adaletli davranması beklenen arama motoru Google olduğundan dolayı firma, bu anlamda kendi sorumluluğunu da çok fazla görüyor. Diğer arama motorları alınmasın ama dünya genelinde bir anket yapılsa çıkacak sonuç insanların önemsediği tek arama motorunun Google olduğu sonucunu verecektir.

Google, daha önceleri web sitelerinde sadece site içerisinde yer alan title, description ve keywordsyoğunluğunun durumuna göre Spam kavramı olmadan listeleyebiliyordu. Tabi o zamanlar bu kadar web sitesi olmadığından daha kapsamlı kurallar vardı. Ancak web sitelerinin sayısının günden güne artması nedeniyle daha adil ve güvenilir bir şekilde listeleyebilmek adına Seo kriterleri kapsamında kurallar geliştirmeye başladı ve bu kurallar evrensel listeleme değeri taşıyordu.

Sadece Türkiye genelinde günlük minimum 100.000 web sitesi aktif hale geliyor, ve Google dizinine kayıt başvurusu yapıyor.

Google, zaman içerisinde web siteleri dizininde bu algoritmalar sayesinde artık sahte çalışmalar yapan web sitelerinden çok organik ve kullanıcı odaklı olarak yapılandırılmış web sitelerini çok daha fazla ön planda tutuyor.

Google Hummingbird Algoritması Nedir?

Google Hummingbird Algoritmasının anlamı kısaca Google web sitelerini sürekli güncel tutması için koyduğu  Seo Kural Algoritmasıdır. Bu algoritma belirli aralıklarla kendini yenilediğinden dolayı hep takip edip, web sitemizi ona göre güncel tutmamız gerekmektedir.

 Google Hummingbird Algoritmasının Doğru Olması İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 Google arama motoru web sitelerinden özellikle şu konularda çok dikkatli olmasını istiyor;

– Web siteniz mutkala kullanıcı odaklı olmalı. Sitenizde forum, yorum, inceleme, soru-cevap gibi bölümlerle kullanıcının konunuz ile ilgili konularda oluşturduğu daha fazla içeriğin yer almasını sağlayın.

– Anahtar kelime odaklı olursanız sitenizi Spam durumuna getirebilirsiniz. Kullanılan anahtar kelimelerin listesini çıkartmaya çalışmak yerine, bu anahtar kelimelerin tartışmalar içerisinde nasıl kullanıldığını tespit etmeye çalışın.

– Sosyal medya paylaşımlarını mutlaka kullanın ve sosyal medya yardımıyla üzerinde konuşulabilir içerikler üretin ve siz de bu konuşmalara dahil olun.

– Sektörünüz içerisinde etki sahibi olan kişi/siteleri tespit edin ve onlarla bağlar kurarak (=sizden bahsetmelerini sağlayarak) konunuzdaki uzmanlığınızın pekişmesini sağlayın.

 – Web sitenize koyacağınız resimleri ve yazılarınızı, birbiriyle uyum içerisinde tutun. Video ve infografik gibi görsel öğeler ile süsleyerek, paylaşılmasını sağlayın.

 

Back To Top
×Close search
Ara