skip to Main Content

İnternet ve Güvenlik

İnternet tartışmasız biçimde dünyamızı değiştirdi ve değiştirmeye devam edecek. Özellikle 1990’lı yıllarda doğan genç nesil için “internetsiz bir dünya” hayallerin de ötesinde çok uzak bir geçmişi anlatıyor. Gençler, böyle bir dünyanın daha önce var olduğunu hayal bile edemiyorlar. Deyim yerindeyse interneti gözü kapalı bile kullanabiliyorlar. Hiçbir platform fark etmiyor, her zaman her yerden internete güvenle bağlanıyorlar. Çünkü sanal dünyayı yakından tanıyor ve biliyorlar. Dolayısıyla insan doğası gereği bildikleri şeyden korkmuyorlar. Modern dünyada internetten uzak durmak ya da güvenlik konusunda çekinceler taşımak; tüpü patlayabilir diye televizyon almamaya ya da kaza olabilir diye otomobile binmemeye benzer. Oysa ki internetin güvenli dünyasında sorunsuz bir yolculuk yapabilmek için, birkaç noktaya dikkat etmek yeterli. Yapılan araştırmalara göre sosyal medya kullanıcılarının yüzde 41’i, kişisel bilgilerini yabancı kişilerle paylaşmayı sakıncalı bulmuyor.İnternet güvenliği konusunda hizmet veren şirketlerinuzmanlarına göre de internet zincirinin en zayıf halkasını, sosyal paylaşım siteleri üzerinden birbirlerine yazdıklarınotlar ve girdikleri şifreler nedeniyle çalışanlar oluşturuyor.

Güvenliğiniz için en önemli ipuçları:

-Otomatik güncellemelerle tüm yazılımların güncel olmasını sağlayın.

-Hassas bilgilerinizi girmeden önce web sayfasının güvenli olduğuna dair https ve altındaki kapalı kilit simgesi gibi işaretleri kontrol edin.

-Açılan pencerelerdeki bağlantılar veya düğmelere tıklamayın.

-Tahmin edilmesi zor şifreler kullanın.

-Şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın.

-İnterneti kullanmadığınız zaman kablosuz bağlantıyı kapatın.

-Halka açık bir bilgisayar kullanıyorsanız ekranınızda kişisel verileriniz varken kısa bir süre için bile olsa bilgisayarı bırakmayın.

-İzlerinizi silin. Tarayıcılar, şifrelerinizi ve ziyaret ettiğiniz her sayfanın kaydını tutar.

-Bir siteye girmeden önce tarayıcının şifrelerinizi depolama özelliğini kapatın.

-Bir siteye üye olduğunuzda sitenin şifre ve kullanıcı adınızı kaydetmediğinden emin olun.

-Birden fazla şifre kullanın.

 

Back To Top
×Close search
Ara