skip to Main Content

Kişisel Marka Oluşturmak

Marka oluşturma bildiğiniz üzere hiç basit bir iş olmamakla beraber, oldukça da meşakatli ve uzun bir süreçtir. Oluşturduğunuz markanız sizin adınız, soyadınız ve bu ad, soyad da sizin piyasadaki saygınlığınız anlamına gelir. İsminizi veya çalıştığınız şirketi duyduklarında insanların, hakkında ne düşündüğüdür. Bu yüzden kişisel markanızı oluşturmalı ve bunu aynı şekilde muhafaza etmelisiniz…

 “Doğrudan Satış”, “Network Marketing” şirketleri gelip geçici olabilir. Geçmişten günümüze kadar kurulan marketing şirketlerinden sadece az bir kısmı uzun yıllar devamlılıklarını sürdürebilmişlerdir.

Markanızı kendi etrafınızda kurun ve size katılan insanlara neler sunabileceğinizi düşünün. İnsanlara yardım edebildikçe, hayallerine ulaşmalarına destek oldukça, markanız günden güne  değer kazanıp, herkesin gözündeki güvenilirlik seviyenizi hızla  artırmış olacaksınız.

Tabii Kişisel Markanızı oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı kurallarda yok değil!!!

Kişisel Marka için Yapılacaklar :

  1) Online Duruşun

İnteraktif ortamda sağlam bir duruşunuz olmalı. Bunu nasıl mı sağlayacaksınız? Sizi tam olarak anlatan iyi bir web sitesiyle ancak bunu yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle rahat çalışabileceğiniz ve sizi iyi anlatabilecek ajanslarla görüşmelisiniz. Ajans seçerken dikkatli davranmalısınız.

  • Web sayfası.
  • Müşteri referansları ve yapılan işlerin sayfalarına bakmalı.
  • Kolayca ulaşılabilmeli.
  • En önemlisi de size anlamasıdır.

Web sitesi için ilk önce bir hosting ve alan adı almalısınız. İster çalışacağınız ajanstan yardım alın, istersenizde internetteki arama motorlarından faydalanın.

 2) E-mail İmzanız

Bu işlem çok basit E-mailinize gidiniz ve ayarlardan imza kısmına ulaşınız. Yeni internet sitenizin adresini imza kısmına girin. Artık gönderdiğin her e-mailinizde sitenizin linki de yer alacaktır.

 3) Sosyal Medya

Bu işlerde sosyal medyanın etkisinide es geçmemeliyiz.Facebook, Twitte vb. gibi sosyal ağ sitelerinin size çok yardımı olacaktır. Bu sosyal medya ağlarının sadece gençler için olduğunu düşünüyorsan çok büyük bir  yanılğı içindesiniz demektir.

Çünkü sosyal ağlar en hızlı büyüyen internet trendlerindendir. Hiç vakit kaybetmeden  “ facebook ve twitter “hesapları açın ve birer resim yükleyiniz. Sonrasında ise Network Marketing sektörü içerisinde yer alan veya yer almak isteyen kişilere değer sunun.

Otomatikleşmiş bir sistem oluşturun. Yani bloğunuzda bir yazı yayınladığında twitter’ da ve facebook’ta da gözüksün. Yazılarını yazmadan genellikle  sorulan sorulara bakın ki ona göre makale yayınlayınız.

Yazdığınız makale sorulara cevap verebilsin, çözüm bulmaları için okuyanlara ışık tutsun.

Sosyal ağlar aday listeleri değiller. Oradakiler de sizinle aynı sektör içerisinde bulunabilir. Herkese mesaj atarak iş fırsatı sunmayınız.

Sizinle aynı sektörde yer alan insanlara yardımcı olup, iş fırsatını sunun.

Emin olun ki yardımcı olduğunuz insanlar bir fırsat sunduğunuzda sizi dikkate alacaklar. Aksini yaparsanız sizi takip eden insanları çok büyük hızla kaybedersiniz.

 4) Uzman Olun ve Bilginizi Paylaşın

Uzun zamanınızı alacakmış gibi görünmesine rağmen düşündüğünüzden daha kolay olduğunu sizde göreceksiniz. Bir web sitesi oluşturdunuz. İş fırsatı, organizasyonunu tanıt. Kendinizi yaptığınız işte uzmanlaştırmak ve geliştirmek için  eğitim olanakları bir hayli çok arttı. İnterneti kullanın ve istediğiniz her türlü bilgi ve materyele rahatlıkla ulaşmayı deneyin.

 Enerjinizin bir kısmını kendinizi “Network Marketing” için geliştirmeye harcayınız, bir kısmınıda  “Online Marketing”, SEO vs…  Seçtiğiniz  konuda uzmanlaşınız…

 5) Sosyal Medya için Video Hazırlayın

Amatör bir kamera ile kendinizi, yaptığınız işi sizi tanıtacak bir video çekmeniz de yararlı olacaktır. Bu video bir eğitim çekimi şeklinde de olabilir. Ama öncelikle kendiniz bir youtube hesabı açınız.

Videonuzu hazırlayın ve çekiminizi Youtube’a yükleyin. Ve sitenizine  ekleyin.

Videolarınızı sosyal medyada paylaşınız. Hazırladığınız videolara konuyla alakalı etiketler (tagslar) eklenmelidir. Videonun sonunda bir yönlendirme mesajı olsun. Örneğin: Konuyla alakalı daha fazla bilgi almak için sitemi ziyaret edebilirsiniz şeklinde olup adresinizi yazabilirsiniz.

 6) Makale Yaz

Yeni bir bilgi hakkında basit bir makale yazarak internetteki tanınırlığınızı arttırabilir ve sitenizi yeni insanların ziyaret etmesini sağlayabilirsin.

Mutlaka zamanınızı ve paranızı kendinizi geliştirmek için harcayın. Zaten geri dönüşümü yine size olacaktır. Ne kadar kazandığınızla, aktardığın değer arasında direct bağlantı bulunuyor. Yeni bir şeyler öğrendiğinizde paylaşın böylece kişisel “Markanızda daha çok değerlensin ve kazançlarınıza yansısın…”

 

Back To Top
×Close search
Ara