skip to Main Content

Marka Değerini Arttırma Yolları

Marka Değerini arttırmanın yolları markanıza koyduğunuz hedefler ve hedef kitlesinden geçmektedir.Belirlenen amaç ve hedeflere ulaşmak için, kurumsal iletişim bütünlüğü içinde, hedef kitle ile birlikte oluşturulan, yol haritasıdır.

İşte Bu “Yol Haritası”nın kısa adı da… “Marka“dır!..

Anlıyacağınız üzere “Marka Olmak” tam bir yönetim ve iletişim sanatıdır.

Yönetimlerde iletişim ise bildiğiniz gibi her türlü; bilgi, haber ve mesaj alışverişidir.

Marka; bireysel veya kurumsal olarak, amaçlar doğrultusunda hedef kitleye sunulan ürün veya hizmetleri tanımlayan, ve de onları rakiplerinden ayırt ettirmeyi amaçlayan isim, logo, slogan, duruş ve simgenin kombinasyonudur.

Marka Kimliği; markanız tarafından hedef kitlenize patentli isim, logo, slogan, ambalaj, tanıtım ve reklam kampanyaları, halkla ilişkiler, ürün veya hizmet kalitesi, sosyal sorumluluk, sosyal medya  vb. kanallarla gönderilen yazılı, sözlü ve görsel mesajlardır.

Marka İmajı; markanızın gönderdiği bu mesajların, hedef kitleniz tarafından nasıl algılandığı ve size nasıl geri döndüğüdür.

Markanızın kendine bir kişilik edinmesi, firma kültürünüzün devam edebilir nitelikte yol alması ve marka kimliğinizin, marka imajınızla arasında uyumun sağlanmasıyla oluşmaktadır.

Markanız için en önemli olan sizin vermek istediğiniz mesajla, hedef kitlenizin verdiğiniz mesajı algılaması ve size geri dönüşümüdür.

Markanıza ait bazı özellikler örneğin; tekstilciyseniz sizin çıkardığınız bir mont rakip firmalar tarafından kopy yapılabilirken.”Marka Kişiliği“niz tekdir ve sadece size özgüdür.

HedBrand Finance Avrupa’nın en önemli marka danışmanlık şirketlerinden biri. Özelliklede marka değerleme konusunda çalışmalar yapan bu şirketin hizmet verdiği müşteriler arasında Danone, easyJet, Vodafone gibi  büyük firmalar bulunmakta. HedBrand Finans şirketinin yönetim direktörü olan Michael Rocha, marka değerinin şirketlerin uzun vade de iş süreçlerinde büyük etkileşimler yaptığını söylüyor.

Ona göre, bir şirket büyüme ve kârlılık oranında yükselme ve sürekliliği yakalamak istiyorsa, marka değerini mutlaka yükseltmeli.

Şirketlerin Marka Değerlerini Yükseltmesinin yolu nedir?

Ona göre sadece markaya odaklanarak değer yaratmaya çalışmak yanlış.Onun  yerine, şirketlerin Marka Değerini Artırmaları için kendi iş süreçlerini düzeltmeleri şarttır. Rocha göre burada 3 anahtar sürece dikkat edilmeli.Bunlar; kâr, büyüme ve risk. Bu üç ana alan aslında Marka Değerinin bütün bileşenlerini oluşturuyor. Bir şirketin kârlılığı yüksekse, Marka Değeri de yüksektir.

Rocha’nın şirketlerin marka değerini yükseltmesiyle ilgili de ilginç görüşleri var. Yıllardır “görülmeyen varlık” olarak değerlendirilen markanın aslında iş süreçleri içinde yer alan çok somut kavramlarla değerinin artırılacağını düşünüyor.

Şirketin kârlılığını artırmaya yönelik yaptığı her çalışmanın marka değerini yükselttiğini belirtiyor. Bunun çift yönlü bir ilişki olduğuna da dikkat çeken Rocha, “Yüksek kârlılık sadık müşteri oranının fazlalığıyla, markanın tercih edilirliğiyle doğru orantılı. düşünürsek, bugün marka yönetiminin alt bileşenlerini de bu unsurlar oluşturuyor. Bu bileşenleri doğru yöneten şirketler ise ürün fiyatlarına bunu yansıtabiliyor ve kârlılığını artırmaya devam ediyor” diye konuşuyor.

Marka Değerini Arttırmada şirketlerin çizgilerinden ödün vermeden tüketicilerine hizmet vermesi var aslında. Bu şekilde tutarlı davranış sağlayan firmalar rakiplerinin arasından sıyrılarak, Marka Değerlerini bir adım daha ileri taşıyabiliyorlar. Örneğin; Ferrari çok iyi bir örnek bence. Ferrari adını tüm dünyaya duyurmuş en büyük araba üreticilerinden biri. Ama bunu yapması çokta kolay olmamıştır.Ferrari ürettiği araçları tüketicinin ihtiyacını baz alarak üretme prensibine sahip sayılı büyük firmalardandır. Ve ürettiği araçlarda herhangi değişiklik yaptırdığınız takdirde veya beklenmeyen bir arıza yaptığında hemen sizden aracı alıyor ve yerine yenisini gönderiyor.Tabii siz benzinle jet gibi giden aracı otogazlı veya  dizele çevirirseniz sizden aracınızı alıp para iadesi yapıyor. İşte böyle ürünün arkasında duran ve markasına sahip çıkan firmalar hem büyüme sağlıyor, hemde markalarına bir saygınlık kazandırıyor.

Marka Değerini Arttırma Yollarından ilki neymiş tutarlılık, ikincisi ise kalitede bir marka kalitesinden ödün veriyorsa gelişmek yerine emin olunki gerileyecektir.Çünkü sahip olduğu müşteri potansiyelinde de azalmalara neden olacaktır.

Markalaşma alanında başarıyı elde etmek isteyen şirketlerin yaratıcı olması ve yeni fikirler sunması gerekir işte buda üçüncü kural.

Marka ürün geliştirmeye yatırım yapmalı ve firma çalışanlarına da gereken desteği vermeli vermeliki daha rahat olabilsinler ve yeni fikirlere daha fazla açık olabilsinler.

 

Back To Top
×Close search
Ara