skip to Main Content

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım, söylemini son bir kaç yıldır oldukça fazla duymaktayız. Çokça duyduğumuz Responsive Tasarım ne anlama geliyor öncelikle bi bakalım.

 Responsive Tasarım Nedir?

 Responsive Tasarım; bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi mobil cihazların ekranlarında hem dikey hemde yatay olarak sorunsuz çalışan aktif tasarımlara denmektedir. Günümüzde mobil cihazların etkin olarak kullanılmasıyla Responsive Tasarım ihtiyacıda artmıştır.

Responsive Tasarım  en gelişmiş olan yazılım kodları içermekte ve ekran çözünürlüğündeki değişkenleri her kod ile çalışır hale gelmektedir. Bu da tablet, cep telefonu gibi mobil cihazlar üzerinden girmek istediğiniz siteye kolay ve aynı kalitede erişim sağlanmasına olanak tanımaktadır.

Responsive Web, Mobil Uygulama Nedir?

Responsive web uygulaması, mobil ve tablet cihazlarda, en verimli şekilde çalışan web siteler olarak adlandırabiliriz. Responsive siteler html5 ve css 3.0 kullanılarak, ekran çözünürlüğüne göre şekil alması sağlanan web tasarımlardır. Firmanızın mobil uyumlu websitesinin olmaması büyük bir sıkıntı olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de internet kullanıcılarının %35′i aktif olarak mobil cihaz kullanmaktadır ve bu büyük orandaki kullanıcının sitenize erişememesi firmanızı kötü etkileyecektir.

Responsive Web Aşamaları Nelerdir?

–       Responsive Tasarım ve Projenin Tanıtımı

–       Responsive Projenin Oluşturulması

–       Masaüstü Tasarımın Tamamlanması

–       Menünün Responsive Hale Getirilmesi

–       Responsive Tasarımın Tamamlanması

–       Projenin Web’de Yayınlanması

 Responsive Web Site Özellikleri ?

Türkçe karşılığı duyarlı, esnek, uyumlu anlamına gelen Responsive digital dünyada responsive web tasarım ile anılmaktadır. 2010 yılında meydana çıkan bu web tasarımlar son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde popüleritesini oldukça artırmıştır.

Responsive web tasarım, web sitesine tablet, mobil cihazlardan giriş yapıldığında site tasarımının, metinlerinin ekran boyutuna göre özel şekillenip ekrana tam yayılması ile görüntülenmektedir. Mobil telefon ile giriş yapıldığında menüler, bannerlar giriş yapılan iletişim aracına özgü görüntülenmektedir.

Responsive Tasarımlı web sitelerinin en büyük kullanım rahatlığı ise web site menülerinin mobil, tablet cihazlara özgü gelmesidir. Kullanıcı bu sayede gezinmek istediği web sayfasına rahatlıkla ulaşabilmekte galeri veya metinleri büyük kolaylıkla inceleyebilmektedir. Responsive olmayan web sitelerin de ise bu gezinme ancak kullanıcıların zoom yaparak, kısıtlı bir alanı görünteleyebildekleri için kullanım zorluğu çekilmektedir.

Responsive Tasarım yapılan web sitesi için her bir iletişim aracına  ayrı ayrı domainler kullanmanıza gerek yoktur.

Arama motorlarının responsive web sitelerini desteklemeside bu işin popüleritesini artırmakla birlikte kullanım talebini de yükseltmiştir. Mobil cihazlardan web sitelerine giriş oranı %35 gibi ciddi boyutlara ulaşmıştır. İlk üç yılda %35 lik orana ulaşan giriş sayısı gelecek yıllarda bu talebin daha da artacağının önemli bir göstergesidir.

Sizde sanal dünyadan size ulaşacak müşteri portföyünüzü artırmak, rakiplerinize fark atabilmek için responsive özellikli web sitesi yaptırabilir konu ile ilgili www.enteresancizgi.com adresimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Back To Top
×Close search
Ara