skip to Main Content

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya Pazarlaması günümüzde olan en etkili ve en geniş kitlelere hitap edebilen yöntemlerdendir.

Etkili Sosyal Ağ olarak ( Facebook, Twitter, Linkedin, Google Plus, İnstagram’ı ) sayabiliriz. Markanızın tanıtılmasında yapacağınız tüm reklam kampanyalarından bile en üst seviyede olan Sosyal Medya Pazarlaması dır.

Ürününüzü ya da hizmetinizi sosyal medya siteleri, ağları üzerinde tanıtılması ve satışlarının yapılması, marka bilinirliğinn artırılması, kampanya ve haberlerin duyurulması ve dikkat çekilmesi için yürütülen pazarlama yöntemidir.

Sosyal Medya Pazarlaması sayesinde hedef kitleniz ile direkt olarak iletişime geçerek, vermek istediğiniz mesajı iletebilirsiniz. İşte tamda bu sebeplerden dolayı büyük, küçük demeden tüm firmalar Sosyal Medya Pazarlaması’na büyük önem vermekle birlikte sadece Sosyal Medya’dan yayınlanacak reklamlar için özel ambalaj tasarımı, ürün tasarımı, reklam tasarımı yaptırmaktadırlar.

Reklam Kampanyası İçin Yapılması Gerekenler :

–       Belirlenen hedef kitleye uygun renkler kullanılmalıdır.

–       Anlatılmak istenen mesaj açık ve net olmalıdır.

–       Mesaj ister bir cümle ile anlatılsın, ister mizah yolu ile anlatılsın veya görsel ile anlatılsın ne olursa olsun karmaşadan uzak olması gerekmektedir.

Sosyal Medya Pazarlaması’nda İletişim

Sosyal Medya Pazarlamasında sosyal ağlar sayesinde, müşterinizden gelen yorumları, beğenilerı, eleştirilerı ve önerilerı  rahatlıkla dinleyebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu sayede ürün ya da hizmetinizin pazarlaması için,

– Müşteri memnuniyeti ölçümleri,

– Müşteri tarafından kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermeye yönelik kampanyalar geliştirme,

– Müşteri güvenini kazanma gibi konularda rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

 Müşteriniz olabilecek kişilerle aranızdaki iletişim, ilgi alan ortaklığı olabilecek, arkadaş ve grup çevreleri sayesinde, yeni potansiyel müşterilerin de sizinle iletişime geçmesini sağlayacaktır.

Bu tarz iletişimle ürün veya hizmetiniz için alım sürecindeki müşterinin karar mekanizmasını doğrudan etkileyebilmektedir. Satış sonrası oluşacak olan müşteri memnuniyetinin, şikayet, öneri ve diğer isteklerinin yine sosyal ağ aracılığıyla paylaşılması çift yönlü olarak, itibarınızı online yönetmenize imkan sağlayacaktır.

Klasik pazarlama yöntemlerinden daha hızlı sonuçların alındığı bu iletişim şekli, müşteri ile konuşma oranınızı artırarak size marka bilinirliğiniz ve güvenilirliğiniz hususunda olumlu etki yaratacaktır.

Sosyal Medya Pazarlaması, bloggerlar sayesinde ürün veya hizmetiniz hakkında web sitelerinde yapmış oldukları açıklamalar, müşteri ile sizin aranızdaki iletişim sürecinin yayınlanması, markanızın daha geniş kitlelere ulaşmasında da etken olmaktadır.

İşletmelerin sosyal medya hesaplarında sorulara vermiş oldukları cevap ve destek, anketlere katılım için verilen ödüller, sosyal medyadaki potansiyel müşterilerinizin doğal olarak katıldıkları etkinlikler haline dönüşüyorlar. Bu sayede yüksek derecede geri bildirim ve markanıza katkı sağlarsınız.

 

Back To Top
×Close search
Ara