skip to Main Content

Spam Nedir?

SPAM oldukça uzun bir geçmişe dayanan bir kavramdır. Birleşik Devletler Posta Teşkilatının kurulması ile birlikte 20. y.y. başlarında SPAM postalar tüm ülkeye yayılmaya başlamıştır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte posta yoluyla yapılan SPAM, telefonlar ve faks cihazları üzerinden devam ettirmiştir. Kuşkusuz SPAM en parlak devrini maliyetlerinin en düşük ve etki alanının en büyük duruma ulaştığı yer olan internet ile birlikte yaşamaktadır.

İlk ortaya çıktığı zamanlarda yalnızca reklam ve benzeri amaçlara hizmet eden sorun şu an itibariyle oldukça geniş bir yelpazede ortaya çıkmaktadır. E-posta yoluyla SPAM’in yanında mesaj yoluyla, forumlar yoluyla, cep telefonu yoluyla ve benzer bir çok yöntemle ortaya çıkmaktadır. Ancak kuşkusuz e-posta yoluyla yapılan SPAM bu yelpazenin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Son yıllarda gelişen posta filtreleme yazılımları sayesinde yayılmakta zorlanan SPAM kendisine yeni araçlar ve yüzler bularak ilerlemeye devam etmektedir. Bunlardan en yeni ve önemli bir yöntem olarakSpamdexing gösterilebilir. Bu yöntemin en bilinen alt yöntemi ise “Google Bombing” dir.

Bu sisteme bağlı ya da bağımsız olarak gelişen yeni bir alt sistemde “Referer SPAM” olarak adlandırılmaktadır.

2004 yılında ABD’de yapılan araştırma sonucunda SPAM sayesinde gereksiz kullanılan zaman, gereksiz kullanılan bilgisayarların işlem maliyetleri … vb. eklenerek hesaplanan miktar 10 milyar ABD dolarını bulmaktadır.

Ülkemizde 1999 yılından itibaren ise belirli aralıklarla Türk Ceza Kanununda yapılan düzenlemelerle birlikte SPAM için spesifik bir yasa bulunmamakta olup postanın içeriğine göre gönderen hakkında hukuki bir yaptırım uygulanabilmektedir.

 

Back To Top
×Close search
Ara