skip to Main Content

Teknoloji Nedir, Faydaları ve Zaraları Nelerdir?

Teknoloji, Yunanca sanat anlamına  gelmektedir. Sanat ve bilmek kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda yardımcı alet ve araçların yapılması veya üretilmesi için gerekli bilgi ve yeteneklerin birlikteliğidir. Teknoloji ayrıca bir sanayi dalı ile ilgili üretim yöntemlerini, kullanılacak araç, gereç ve aletleri kapsayan bilgidir. Teknoloji, insan etkinliği olarak tarihte bilim ve mühendislikten önce ortaya çıkmış olmaktadır. Teknolojinin, bilimin uygulamacı yönü olduğu görüşleri de vardır. Teknoloji, günümüzde veri paylaşımının en etkin bir biçimde kullanılarak keşiflere yön vermesinin etkin bir parçası olarak da tanımlanabilmektedir.

 Önemi Nedir?

İnsanoğlunun ihtiyaçları ve farklı konularda sorunları bulunmaktadır. Bu sorunların genelini çözebilmek ve ihtiyaçları gidermek için teknolojiden büyük anlamda yardım almaktayız. İlk çağlarda yaşayan insanları bir düşünün; ocak yok, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi yok, buzdolabı ve fırın yok ve en önemlisi bunları çalıştıracak elektrik yoktu. O çağlarda yaşasak hepimizin hayatı ne kadar da zor olurdu. Şimdi ise hepimizin yeme-içme, giyinme, barınma gibi temel insani ihtiyaçları karşılamamız çok kolay. Bu gelişmelerden de teknolojinin bizi ne kadar da tembelleştirdiğini anlamaktayız. Teknoloji sektöründeki artışla ülkelerin kalkınması ve gelişmesi daha kolay ve çabuk olmaktadır. Yani teknoloji hayatımızda büyük rol oynamaktadır.

Teknolojinin Faydaları Nelerdir?

Teknoloji sayesinde bilgi alışverişi de çok daha hızlı ve kolay olmaktadır. Bi düşünün dünyanın diğer ucunda olan olaylardan anında heberimiz olabiliyor. Veya internet sayesinde yurtdışına gitmeden herhangi istediğimiz bir ürünü satın alabiliyoruz. Hastalıklara ve hastalıkların erken teşhis edilmesinde de  kolaylık sağlamıştır. Teknolojinin bir diğer fayda sağladığı alan ise ulaşımdır. Eskiden insanlar hayvanlar ve at arabalarıyla ulaşım sağlamaya çalışırken, zorlu hava koşullarıyla baş edip, günler belki haftalarca yollarda zaman geçiriyorlardı. Şimdi ise o yolculuğa ne ile çıkacağımıza zor karar veriyoruz. Kimimiz hava yolunu tercih ederken, bir diğerimiz ise kara yolunu veya deniz yolunu tercih etmektedir. Anlayacağınız Teknoloji sayesinde hayatımız çokça kolaylaşmış.Ancak her gülün bir dikeni olduğu gibi, teknolojinin de zararları bulunmaktadır.

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

– Teknoloji yararları sayesinde tembel, hazıra alışan ve tamamen tüketici bir insanoğlu meydana gelmiştir.

– Küresel ısınmaya sebebiyet verip, çevre kirliliğinin artmasına yol açmıştır.

– Teknoloji sayesinde labaratuvarlarda yeni yeni hastalık mikropları üretilmiştir. Ama yine teknolji sayesinde hastalıkların çareleri bulunmuştur.

– Teknoloji ürünlerinin neredeyse hepsi elektrikle çalışmaktadır. Buda kullandığımız her aletin elektromanyetik alan oluşturması anlamına gelir. İnsan beyninde de kendine ait elektromanyetik alan bulunmaktadır.Bu iki alanın birbirlerini etkilemesi de bizi olumsuz etkilemektedir.

– Ama bence en önemlisi insanların birbirleriyle olan yüz yüze iletişimi çok fazla azalmıştır.

 

Back To Top
×Close search
Ara