skip to Main Content
Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Kısaca Dijital Pazarlama; interaktif ortamda birden fazla kanal aracılığıyla ürün ve hizmetin satışa sunulması anlamına gelmektedir.

Dijital Pazarlama yöntemiyle oluşturulmak istenen çalışmalarınız için doğru analiz yapmanız başarınızı etkileyen en önemli faktörlerdendir.Bu yöntem genelde gerçek zamanlı gerçekleştirilen bir faaliyettir. Firmanızın tanıtımı için en etkili ve maliyeti düşük çözümlerden biridir. Dijital Pazarlama, her konuda alışıla gelmiş gelenekselleşmiş pazarlama yöntemlerinden çok farklıdır.

Şöyle ki; Geleneksel pazarlama anlayışında ürün ve hizmet çeşitleri birebir sıcak satış yöntemiyle tüketicisiyle buluşmaktadır. Dijital Pazarlama sektöründeyse; internet ortamı global bir pazar olarak ele alınmakta olup  alıcı ve satıcı bu platform üzerinden ticaretini gerçekleştirmektedir.

Geçen seneler içinde pazarlama ve reklam dünyasındaki stratejiler tamamen değişti. Son kullanıcıların ve müşterilerin alışkanlıklarının değişmesi firmaların bu duruma ayak uydurma zorunluluğunuda beraberinde getirdi. Araştırmalara göre sadece İstanbul’da 21 milyon aktif internet kullanıcı olduğunu gösteriyor. Bu kadar büyük bir hedef kitleyi görmezden gelmek tabi ki düşünülemez.

Neden Dijital Pazarlama?

Dijital platformlar geleneksel pazarlamaya oranla sahip olduğu güç ile  daha geniş kitlelere ulaşmanızı sağlar. Bu yöntemle beraber ulaşmak istediğiniz tüketicilere hızlı ve kolayca ulaşabilir, müşterilerinizin anlık verdikleri tepki ve taleplere de anında yanıt verebilme özelliğine sahip olabilirsiniz.

Dijital Pazarlamaya paralel olarak dijital medya da hızla gelişim kaydetmektedir.

Dijital sektör platformu giderek eğlence, haber, alışveriş, ve sosyal etkileşimin bir arada yaşandığı geniş kapsamlı bir ortama dönüşmektedir. İnsanlar güvenebilecekleri bir marka, ürün ve hizmet talep etmektedir. Ayrıca artık tüketiciler ürün ve hizmetini satın aldıkları firmaları tanımak bu firmalarla birebir iletişim kurmak istemektedir. Tüm bu aşamalarda Dijital Pazarlama sizi ve firmanızı hedef kitlenizin gözünde prestij sahibi bir konuma getirebilir.

Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Dijital Pazarlama; geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha az maliyetli ve ölçülebilir niteliktedir. Aynı zamanda interaktif ajans hizmetlerinin geri dönüşü daha hızlıdır. İnteraktif reklamların, tıklama veya görüntülenme sayılarının direk ve kesin şekilde ölçülebilmesinden dolayı, geleneksel reklamlara göre daha kesin hedef kitleye ulaşmamız kolay oluyor. Kaybedilen veya boşa giden kullanılar olmadığından dolayı minumum bütçe ile maksimum verim alabiliyorsunuz. Dijital kampanyalar geleneksel reklamlara göre daha güvenilir olmaları ile tercih sebebi oluyor.

Dijital Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Dijital Pazarlama Yöntemleri arasında kullanılmakta olan sayacağımız 3 madde pazarlamanın temelini oluşturmaktadır.

– Doğrudan Pazarlama

Pazarlama iletişimi, ürün veya hizmetin hedef kitleye uygun bir dille doğru mecra ve zamanda duyurulmasını ilke edinmektedir.

– Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması (Sosyal Media Marketing) şüphesiz hızlı gelişimi ve sürekliliği sayesinde geleceğin en etkin pazarlama yöntemi olmaya aday bir kavramdır.

– E-Posta Gönderme

E-posta gönderme tekniği, belli bir hizmetin hedef kitle olarak belirlenen gruba e-posta yoluyla ulaştırılması anlamına gelmektedir.

Dijital Pazarlama Ajansı Ne İş Yapar?

Standart klasik, bildiğimiz bilboard, storage vb. outdoor reklamlar, tv, radyo vb. eski yöntemlerden farklı olarak, markanızı veya ürününüzü tanıtmak için mobil, tablet, internet, sosyal medya vb. dijital ortamları kullanarak, etkin , kalıcı reklam ve kampanyalar üretir, Dijital Pazarlama Ajansı’nın hizmetleri arasında online marketing, web pazarlama, viral reklam, adwords, internet reklamcılığı, interaktif ajans hizmetlerivb. gibi görevler yer almaktadır.

Back To Top
×Close search
Ara